Family

Meal Delivery Services Vs. Buying at the Grocery Store

You have probably seen many advertisements for meal delivery services that promise to bring great tasting food right to your door without the hassle of having to leave your home. However, there are some obvious questions about whether using these services is cost effective or whether it is really better than taking a trip to the grocery store. Here is a list of some of the more popular services along with some pros and cons.

The added cost

Meal delivery is generally a bit more expensive for people who are used to shopping and cooking. Keep in mind that you are basically paying for the cost of food and the added convenience, plus the delivery service needs to make a profit to stay in business. At the end of the day, each customer is still paying extra for delivery, packaging, etc. As a general rule, shopping and cooking on your own is still cheaper.

Blue Apron

Blue Apron is one of the most well known and popular meal delivery kits. The food is considered to be high quality and the business model seems to work pretty well overall. However, considering most meals will start at above $7 per serving, shopping for the ingredients on their own at the grocery store can be much cheaper than using this service if you know to how to shop for and prepare food on your own.

Hello Fresh

Hello Fresh‘s service offers more options than many others depending on special needs such as going on a diet or being a vegan. But it can be even more expensive than Blue Apron and some others with the average meal clocking in at about eight or nine dollars each. This is a good option for people who need something specific delivered and do not mind paying a premium.

Plated

Plated‘s main selling point, like some services, is the ability to change scheduling to fit your needs. Customers using this service can only have a certain number of meals delivered in a week or month, or go without deliveries for extended periods of time if they are away or have changes in plans. When dietary need change, this is also easy to customize. However, most of the meals are going to be at least $9 each, which means it is a comparable expense to going to a casual restaurant.

Blog Index

Comments 0 Comments

No comments yet.

Leave a Comment

Your email address will not be published. Required fields 
are marked *